398 mL
Pineapple Chunks
in JuiceAvailable In
398 mLDetails
Description
Pineapple chunks make a great addition to salads and stir-fry. Reserve the juice for use in mixed drinks, sauces and glazes.
Nutrition Information
Serving Size: 2/3 cup (167 mL)
| Calories | 100 |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fats | 0 g |
| Trans Fatty Acids | 0 g |
| Carbohydrates | 23 g |
| Fibre | 2 g |
| Sugars | 21 g |
| Protein | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Potassium | 200 mg |
| Calcium | 20 mg |
| Iron | 0.5 mg |
| Vitamin C | 26 mg |
All the Benefits
Known for generations as the product that made Dole famous, count on high quality DOLE® Pineapple to be consistently sweet, juicy and ready-to-eat.
Pineapple Chunks are bite-size chunks of pineapple with monster-size flavour that can be enjoyed in a variety of dishes.
Pre-cut for labour saving convenience.
Shelf stable before opening.
100% usable fruit.
Year-round supply.
Consistent taste, texture and colour.
Brighten Your Menu, All Year Long™
DOLE® Foodservice offers unparalleled convenience and year-round access to exceptional quality fruit.



