DOLE® Canned Fruit in Syrup
DOLE® Fruit Cocktail
in Light SyrupAvailable In
2.84LDetails
Description
Add Fruit Cocktail into a simple yellow cake batter. The light syrup adds moisture and sweetness. Top with a coconut or brown sugar glaze after baking.
Nutrition Information
Serving Size: 2/3 cup (167 mL)
| Calories | 130 |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fats | 0 g |
| Trans Fatty Acids | 0 g |
| Carbohydrates | 32 g |
| Fibre | 3 g |
| Sugars | 26 g |
| Protein | 1 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 0 mg |
| Potassium | 150 mg |
| Calcium | 10 mg |
| Iron | 0.2 mg |
All the Benefits
Fruit Cocktail in light syrup offers a delightful medley of various fruits creating a refreshing and flavourful combination. It offers a convenient way to enjoy a variety of fruits year-round, regardless of the season.
Pre-cut for labour saving convenience.
Shelf stable before opening.
100% usable fruit.
Year-round supply.
Consistent taste, texture and colour.
Brighten Your Menu, All Year Long™
DOLE® Foodservice offers unparalleled convenience and year-round access to exceptional quality fruit.



