DOLE® Pineapple Juice Drink
Dole Light Pineapple Juice Drink
Details
Description
Enjoy the freshly pressed pineapple taste of the tropics that is uniquely Dole with 60% less sugar and calories than 100% pineapple juice.
^^ Best New Product for Low/No Sugar Juice Category in a 2024 BrandSpark® survey
^Not a low calorie food. See nutrition facts for sugar and calorie content.
*No genetically modified (or engineered) ingredients
Nutrition Information
Serving Size: 1 cup (250 mL)
| Calories | 60 |
| Fat | 0 g |
| Saturated Fat | 0 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Carbohydrates | 14 g |
| Fibre | 0 g |
| Sugar | 12 g |
| Protein | 0.4 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodium | 20 mg |
| Potassium | 125 mg |
| Calcium | 20 mg |
| Iron | 0.3 mg |
| Vitamin C | 117 mg |
All the Benefits
Enjoy the freshly pressed pineapple taste of the tropics that is uniquely DOLE with 60% less sugar and calories.
Serving Suggestion: Great by itself or in your favorite beverage recipe.
Vibrant and refreshing flavor
60% less sugar and calories
Naturally sweetened. No artificial ingredients.
Excellent source of Vitamin C
Brighten Your Menu, All Year Long™
DOLE® Foodservice offers unparalleled convenience and year-round access to exceptional quality fruit.



